sLLo
Pytanie od sLLo 05 December 2010
Poleć na :
  • Nasza Klasa

Bierzmowanie, sakrament dojrzałości chrześcijańskiej czy odejście od kościoła ?

Odpowiedzi

10 pomocnych odpowiedzi poniżej
Tajniak
  • Tajniak odpowiedział 05 December 2010

jest to moje zdanie i każdy może je krytykować.
Według mnie nie jest to odejście od kościoła. Wręcz przeciwnie. Pierwszym krokiem przystąpienia do wspólnoty kościoła jest sakrament chrztu. Kolejnie bierzmowanie, a potem małżeństwo lub kapłaństwo. A bierzmowanie to na pewno sakrament dojrzałości chrześcijańskiej. Bierzmowanie to czas, w którym powinno się nauczyć szukać ukrytego sensu w Piśmie Świętym i odkrywanie znaczenia słów Boga. I można to uznać za pewien rodzaj dojrzałości.

tamas
  • tamas odpowiedziała 08 September 2011

zależy jak kto na to patrzy...

Adnarim
  • Adnarim odpowiedziała 07 September 2011

Jak dla mnie ostatnia presja społeczna na tej drodze.

martusq21

W moim przypadku: definitywne pożegnanie się z kościołem... jakbym mogła, to i na bierzmowanie bym nie poszła...

1396lucy
  • 1396lucy odpowiedziała 03 September 2011

heh :P dobre pytanie. obie odpowiedzi prawidłowe. :D
cóż, zależy jaki stosunek do wiary ma delikwent. jeżeli idzie do bierzmowania dla "świętego spokoju" to cóż...raczej nie jest dojrzałym chrześcijaninem.
ale jeżeli ktoś naprawdę wierzy to raczej przyjęcie tego sakramentu będzie miało zupełnie inne konotacje.

rybeczkar

Sakrament dojrzałości chrześcijańskiej.

alterm
  • alterm odpowiedział 15 January 2011

rozumiem że w pytaniu chodzi o to czy zawsze na bierzmowaniu kończy się "kariera" dzisiejszych "katolików" - niestety często tak właśnie jest, uważa się że bierzmowanie potrzebne jest do ślubu kościelnego więc się je przyjmuje a potem więzi z Kościołem się rozluźniają, jeśli jakiekolwiek były.... przykre ale taka jest rzeczywistość

chciałbym też dodać jedną rzecz w związku z odpowiedziami innych osób; trzeba pamiętać czym jest sakrament - najprostsza definicja: widzialny znak niewidzialnego działania Boga.... chodzi mi o to że do sakramentu bierzmowania nie tylko się przygotowujemy i nie tylko musimy spełniać jakieś wymogi, w tym sakramencie otrzymujemy od Boga dar: moc Ducha na całe nasze dojrzałe chrześcijańskie życie

dlatego też na bierzmowaniu przyjmuje się nowe imię... to trochę podobne jak w "Ostatnim samuraju" kiedy Algren dostaje od Katsumoto miecz jednocześnie dostając nową tożsamość

martynaaa

Ja również uważam, że to sakrament dojrzałości chrześcijańskiej :) Tylko, że każdy dojrzewa w innym czasie. I to niestety jest problem, bo chyba nie każdy rozumie, po co się taki sakrament przyjmuje :( Ja również przygotowuję się do bierzmowania. Ja akurat trafiłam na ludzi, którzy wspaniale mnie do tego przygotowują :) Niestety nie wszyscy na takich trafiają :( A szkoda... Może gdyby na lekcjach religii przykładano do tego większą uwagę, to więcej "bierzmowańców" miałoby świadomość przyjmowania owego sakramentu.

Kicia266
  • Kicia266 odpowiedziała 20 December 2010

Uważam, że jest to sakrament dojrzałości chrześcijańskiej. :) Oczywiście, jeśli dobrze się do niego przygotujemy i potraktujemy jako coś ważnego, jako kontakt z Bogiem, a nie tylko przepustka do zawarcia małżeństwa.

Pisarz
  • Pisarz odpowiedział 07 December 2010

Zależy od osoby. Dla jednych jest to kolejny stopień na drodze do zrozumienia Boga i życia zgodnego z prawami Biblii. Dla innych zaś, niezainteresowanych tematem, jest to odejście od kościoła. Sakrament bierzmowania jest - w razie potrzeby, gdzieś w dalekiej przyszłości, jakiś (cytując mego kuzyna) "pedofil w czarnej sukience" nie powie mu, że ślubu kościelnego nie będzie.

  • Brak komentarzy